A Koh Phi Phi Leh szigetén található Maya-öböl sok ember számára lehet ismerős, hiszen ezen a káprázatos helyen forgatták Leonardo DiCaprio fiatalkorának egyik leghíresebb filmjét, a Partot.
A Maya-öböl aranyszínű homokja és kristálytiszta vize a film után annyira népszerű lett a turisták körében, hogy aki már járt ott, tudja, alig lehet olyan képet készíteni, amibe nem lóg bele egy idegen. Persze szegény turistákat a jó képért való közdelemért kevésbé kell sajnálni, mint magát az öblöt.
Fél éve jelentették be először, hogy átmenetileg lezárják a turisták elől a híres filmes helyszínt, most viszont a film rajongói, és főleg a természet rajongói számára rossz hírt közöltek: a korábbi néhány hónapos lezárásból határozatlan idejű bezárás lett, hogy a természetnek adjanak egy kis időt helyrehozni a turisták által okozott pusztítást.
A strand az elmúlt években jelentős károkat szenvedett a napi átlag 5000 turista és 200 ott kikötő hajó miatt. A szemét, naptej és hajók okozta szennyezés miatt az öböl körül lévő korall 80 százaléka megsemmisült. A lezárás a thai hatóságok szerint minimum egy évre szól.
Songtam Suksawang a nemzeti parkok igazgatóságának vezetője elmondta, mikor megvizsgálták a területet belátták, hogy lehetetlen lenne orvosolni a problémákat a korábban meghatározott 4 hónap alatt.
Bár a károkat már évek óta bizonyították, a thai hatóságok mégsem voltak hajlandóak lezárni az öblöt, ami nem csoda: évi több, mint 3 milliárd magyar forintnak megfelelő baht bevételt termelt helyszín.
Mostanra azonban annyira nagy a kár, hogy a pénz sem volt már kifogás: a turistákra vonatkozó szabályozást addig nem szüntetik meg, amíg az ökoszisztéma teljesen vissza nem nyeri normális állapotát.
A helyi környezetvédelmi aktivisták nagyon megkönnyebbültek a hír hallatán, hiszen elmondásuk szerint a korábban meghatározott 4 hónap semmire se lett volna elég, hiszen a korall évente csak nagyjából fél centimétert növekszik, ezért évek kellhetnek ahhoz, hogy a zátony teljesen helyre álljon.
A Maya-öböl vezetője, Worapoj Lomlim szerint nem kell csak a természetre várni, ők maguk úgy segítettek, hogy már több mint ezer korallt ültettek, és folyamatosan bővítik a projektet.
Ez az eset egyébként felhívta a régióban mások figyelmét is arra, hogy jobban oda kell figyelniük arra, mit okozhat a tömegturizmus.
Indonézia például tavaly "szemét-vészhelyzetet" hirdetett, amikor elterjedt egy videó, amin egy búvár szemétben úszik.