Minden repülés izgalmas, de egy sem fogható az elsőhöz: a legtöbb ember egyszerre várja és retteg tőle, hiszen hiába ez a közlekedés legbiztonságosabb módja, szkeptikusak vagyunk mindennel, ami nem a földön történik. Ha szeretnéd, hogy minden flottul menjen, érdemes felkészülni a legkisebb apróságokra is, így garantáltan pozitív élménnyel hagyod majd el a fedélzetet.
Íme 12 dolog, amit érdemes tudnod az első repülésed előtt:
1. Csekkold le, mit vihetsz fel a repülőgépre
Nincs is annál kellemetlenebb, mint mikor 10 méteres sor vár mögötted, amíg az utasbiztonsági személyzet kidobja a drága parfümöd, a három liter pálinkád és a kisbicskád. A légitársaságok honlapján pontos tájékoztatást olvashatsz arról, mit vihetsz fel a repülőgépre - ezt okvetlenül olvasd végig.
2. A repülő indulása előtt 2 órával a reptéren kell lenned. Derítsd ki, melyik terminálról indultok, mikor kell becsekkolnod.
Mielőtt felszállnál a gépre, végig kell menned egy több lépcsős procedúrán - a check-in-t otthonról is elvégezheted, azonban jobb, ha tájékozódsz a poggyászok feladásáról.
3. Legyenek kéznél az irataid
Legalábbis a személyid, a beszálló kártyád és az útleveled mindenképp. Valószínűleg többször is elkérik, míg a gépre jutsz.
4. Még meleg időben is vigyél magaddal vastag pulcsit.
A repülőgépeken általában maxon megy a légkondi - jobb, ha nem betegen töltöd az egész nyaralást.
5. ... és a rágót se felejtsd el.
A légnyomásnak köszönhetően bedugulhat a füled, ami súlyosabb esetben durva fejfájást is eredményezhet. Ilyenkor felbecsülhetetlen a rágó értéke.
6. A hosszú út elképzelhetetlen nyakpárna és füldugó nélkül.
Előbbi a kényelemért, utóbbi a nyugalomért. Egy 10-12 órás úton garantáltan szeretnél majd aludni, így jobb, ha biztosítod a megfelelő körülményeket.
7. Ételt és italt is vehetsz a gépen.
Szerencsére akkor sem kell éhen halnod, ha elfelejtettél szendvicset csomagolni. Minden repülőn vásárolhatsz nasit és pár fajta meleg ételt, ha pedig nem bírod a stresszt, még alkoholt is.
8. A turbulencia normális.
Megeshet, hogy a gép apróbb légörvényekbe kerül, így rázkódni kezd a repülés alatt. Ez elsőre ijesztő, ám teljesen természetes - nincs más dolgod, mint becsatolt biztonsági övvel lazítani.
9. A stewardess elmondja az óvintézkedéseket felszállás előtt, de nem azért, mert biztosan le fogsz zuhanni.
Mielőtt felszállna a gép, a légiutaskísérő részletesen ismerteti, hogy mi a teendő, ha csökken az oxigénszint/vízbe zuhantok/űrlények támadják meg a gépet. Ne aggódj, ez a mindennapi rutinjuk része, és közel sem jelenti azt, hogy végrendeletet kell írnod. Ettől függetlenül nem válik károdra, ha figyelsz rájuk.
10. Nem használhatod mindig a WC-t.
Felszálláskor és leszálláskor, valamint légörvény esetén zárva tartják a WC-ket. A repülési idő nagyobb részében persze rendelkezésedre áll a mosdó, de jobb, ha nem bízod az utolsó pillanatra a pisilést.
11. Ha hosszú útra mész, készülj fel a jetlagre.
Ha új időzónába - ezáltal napszakba - utazol, megeshet, hogy alvászavarral, fáradtsággal és szédüléssel küzdesz majd pár napig. Kell egy kis idő, míg a bioritmusod alkalmazkodik a helyi viszonyokhoz, a gyors regenerálódás érdekében próbáld minél jobban kipihenni magad.
12. Ne is álmodozz telefonálásról és mobilnetről.
Ne felejtsd el: a gépeken repülőüzemmódba kell tenned a telefonod. Ez azt jelenti, hogy se a telefonálás, se az internetezés funkcióját nem tudod használni, amíg csak le nem szálltok.