1. A Selyemúton fekvő városok
A legendás Selyemút, amely az ókorban, de még a középkorban is fontos kereskedelmi útvonal volt, egyben összekötötte Kelet-Ázsiát a Földközi-tengerrel, áthaladva Üzbegisztánon is. Sőt, több egykori érintett város fekszik az ország területén. A leghíresebbek közé tartozik Khiva, Bukhara és Samarkand. Miért annyira különlegesek? Szemed elé tárul a legszebb iszlám építészet és megtudhatod, milyen volt, amikor ezek a városok a nemzetközi kereskedelem középpontjában álltak.
Khiva
Bukhara
Samarkand
2. Szovjet örökség
Bár ebből otthon is van elég! Igen, de a szovjet építészet Üzbegisztánban teljesen más, különösen Tashent fővárosában. Az 1966-os földrengés majdnem a földdel tette egyenlővé, és a várost az akkori módi, szovjet stílusban építették újjá. És az eredmény? Szovjet építészet, klasszikus orosz építészet maradványai és felújított mecsetek keveréke. A leginkább ikonikus épület mindenképp a Hotel Uzbekistan.
3. Aral-tó
Egy igazán szívszorító történet, amit a saját szemeddel is láthatsz. Egykor a világ negyedik legnagyobb tava, ma az egyik legnagyobb ökológiai katasztrófára emlékeztet. Az Aral-tó vize az 1960-as évek óta drasztikusan csökken, azon folyók vizét, amelyek egykor a tavat látták el, sivatagi mezőgazdasági területek öntözésére használják. A tó jelenleg egykori méreteinek a felére csökkent, ma pedig egy hajó temetőre emlékeztet a leginkább.
4. Lenyűgöző sivatagok
Üzbegisztán hatalmas sivatagi területek és robusztus hegyvidéki tájak otthona. A Karakum és a Kyzylkum sivatagok számos romos erőd otthona, amelyek közül a leghíresebb a második században épült Ayaz Kala. Üzbegisztán sivatagjait a leginkább úgy élvezheted ki, ha az egyik táborban szállsz meg. A zéró fényszennyezettségnek köszönhetően a csillagok megfigyelésére is ideális hely.
5. Gasztronómia és a vodka
Bár az üzbég konyha nem mondható szemetkecsegtetőnek, az ízekkel viszont nem lesz gond. Az ország híres a különböző ízesítésű és alakú kenyereiről. Érdemes adni egy esélyt a hagyományos shashliknakvagy a nemzeti specialitásnak, a plov-nak (rizs főtt sárgarépával, hagymával és bárányhússal). A szovjet örökséget a gasztronómia is tükrözi, mivel szinte minden étkezést vodkával zárnak.
6. Vízummentes belépés
Üzbegisztán 2019. február 1-jétől 30 napos vízummentes rendszert vezet be a világ 45 országa részére. Shavkat Mirziyoyev, Üzbegisztán elnöke rendeletet írt alá a turizmus fejlődésének felgyorsítására irányuló további intézkedésekről.
A dokumentum szerint, a vízumrendszer egyszerűsítése és az országban való tartózkodási szabályok könnyítése, valamint Üzbegisztán turisztikai potenciáljának fellendítése és az infrastruktúra fejlesztése a külföldi turisták számának kétszeres növekedését eredményezte – 2017-ben 2,6 millióról 2018-ban 5,3 millióra. 2018 februárjában Üzbegisztán bevezette a 30 napos vízummentességet Izrael, Indonézia, Dél-Korea, Malajzia, Szingapúr, Törökország és Japán állampolgárai számára, majd később Tádzsikisztánra, Franciaországra és Németországra bővült a lista.
Továbbá a dokumentum szerint ezen országok állampolgárai tartózkodhatnak 30 napon át vízummentesen az országban: Ausztrália, Ausztria, Argentína, Bosznia és Hercegovina, Vatikán, Luxemburg, Magyarország, Brunei Darussalam, Görögország, Írország, Izland, Olaszország, Kanada, Andorra, Liechtenstein , Monaco, Belgium, Dánia, Spanyolország, Hollandia, Norvégia, Svédország, Lettország, Litvánia, Mongólia, Új-Zéland, Portugália, Bulgária, Málta, Lengyelország, San Marino, Szerbia, Szlovénia, Horvátország, Chile, Románia Nagy-Britannia, Brazília, Finnország, Montenegró, a Cseh Köztársaság, Svájc és Észtország.