Ahogy az NBC tudósítója, Sarah Harman fogalmaz Velence a turisták városa. A lakossága csupán ötvenezer fő, de a látogatók száma meghaladja az évi 20 milliót. A balesetek száma is arányosan növekszik. Júniusban például egy tengerjáró hajó ütközött neki az egyik kikötőnek fellökve egy kisebb hajót.
A helyiek már többször tiltakoztak a nagy hajóforgalom és az ezzel járó környezetszennyezés ellen is. Velence egyre inkább Disneylandre hasonlít, mondta az egy városvédő aktivista.
A statisztikák szerint világszinten egyre többen utaznak, a globális turizmust jelentősen fellendítették az olcsó, fapados repülőgép járatok, ahogy erre egy utazási iroda munkatársa, Jeremy Smith is felhívta a figyelmet. Gazdasági szempontból ugyanakkor a turizmus kifejezetten kedvező, hiszen a kisebb üzletekben, cukrászdákban főleg a látogatók vásárolnak, hangsúlyozta az egyik cukrászda tulajdonosa.
Velence jellemzően drága, a vízre és kis szigetekre épült városba az alapanyagok nagy részét Olaszország távolabbi pontjairól hozatják. Roberto Carutti cukrász szerint nem is annyira a turisták számával van a baj, hanem azzal, hogy nem viselkednek tisztelettudóan, sem az emberekkel, sem a történelmi épületekkel szemben, ráadásul sokat szemetelnek. Paola Mar polgármester-helyettes azt mondta, nem szeretnék, hogy az emberek a hidakról ugráljanak a csatornákba.
Velence visszavág a helytelenül viselkedőknek, mondta az NBC-Euronews tudósítója. 500 euróra bírságolják meg azt, aki a vízbe ugrál vagy helytelenül öltözködik. Egy helyi idegenvezető, Guiseppina azt mesélte, hogy a szomszédaik többsége elköltözött Velencéből a szárazföldre, és inkább kiadják lakásaikat a látogatóknak. Idős édesanyja hozzátette, hogy ő már vásárolni sem szívesen megy el, mert Velence utcái túl zsúfoltak a számára.
Persze kérdéses, hogy a különleges város meddig lesz látogatható, hiszen évről évre süllyed. A klímaváltozás okozta áradások egyre gyakrabban és egyre hevesebben csapnak le Velencére.
Az UNESCO 1987-ben vette fel Velencét a világörökség helyszínei közé.