Vizuális boldogság és önfeledt ízlelőbimbók. Jó reggelt, Vietnám!

  • külföld
  • 2019.07.29
    11:28
  • repjegykiraly.hu
Vietnámi papucs, vietnámi balzsam, vietnámi leves, vietnámi kalap. Szókapcsolatok, melyekben az ország nevét már szinte nem is tudatosítjuk. Pedig ha valahányszor elképzelnénk, honnan, milyen vidékről származnak ezek a dolgok, csodálatos képek jelenhetnének meg lelki szemeink előtt.

Alapinformációk

Vietnam, hivatalosan a Vietnámi Szocialista Köztársaság, az Indokínai-félsziget legkeletibb országa. A területe 331 210 négyzetkilométer. Hanoi az ország fővárosa, de Ho Si Minh-városa legnagyobb. A vietnámi a hivatalos nyelv, pénzneme pedig a Dong (VND). Három ország – Kína, Laosz és Kambodzsa – határolja.

Utazási dokumentumok, vízum

A Vietnámi Szocialista Köztársaságba személyi igazolvánnyal nem utazhatsz, olyan útlevéllel kell rendelkezned, mely a Vietnámból tervezett visszautazás után még legalább 6 hónapig érvényes. Ezenkívül a magyar állampolgárok csak vízummal utazhatnak az országba. Nem igényelhető beutazáskor, hanem előzetesen, online felületen kérelmezhető (utazás előtt minimum 3 nappal, például itt), vagy személyesen az illetékes vietnámi konzuli hivatalban.

Vietnámi panoráma

Nem, nem írjuk le az összes helyet, ahol lélegzetelállító panoráma tárul majd eléd Vietnámban, mivel számuk végtelen. Az egyik legszebbnek azonban nagyon sokan a Halong Bay öbölt tartják. Mivel hajókirándulások és felfedezőutak színes kínálata várja az idelátogatókat, nem biztos, hogy a nyugalomra vágyók megtalálják itt azt, amit keresnek – a gyönyörűen különleges táj ellenére sem. Nem messze Halong Bay-től helyezkedik el a Bai Tu Long Bay. Hasonló vizuális élményeket kínál, de kevés látogatóval. Fedezd fel az apró barlangjait, csendes partját, majd korgó gyomrodat vidítsd fel tengeri gyümölcsökkel.

És ott a Mekong, az öreg, bölcs folyó… Pattanj fel egy teherhajóra, tekerd az agyad pihenő programra és csak nézd a szigeteket, rizsmezőket, mesés falvakat és olvadj bele abba az életvitelbe, amely Vietnám sok helyén évszázadok óta alig változott. Vagy ha ezt nem érzed túlságosan biztonságos megoldásnak, sok kommersz hajókirándulás közül válogathatsz. Például, Cai Be-ből indulva Can Tho-ig együtt éjszakázhatsz a folyóval.

Ha tipikus rizsteraszos háttérrel szeretnél fényképet vagy csak vágysz egy újabb turisztikai eufóriára, akkor az északnyugati, a kínai határhoz közel elhelyezkedő Sa Pa várost keresd a térképen. A település és a Fansipan hegység között találod meg azokat a bizonyos rizsteraszokat.

A világ második legnagyobb barlangja Vietnámban található meg. Son Doong a neve, és olyan óriási, hogy egy Boeing 747 típusú repülőgép keresztül tudna rajta repülni.

Vietnámi építmények

Ha egybeveted a folyók, barlangok, rizsföldek által létrejött képzeteket és az ebből létrejött vizuális orgiát, akkor azt hihetnéd, hogy a többi turisztikai látnivaló már nem lesz semmi különös. Mekkora tévedés! Vietnámi kirándulásod előtt készíts történelmi építmények-listát. Ne hagyd ki a Thien Mu pagodát Hue-ben, az ázsiai Velencét, Hoi An-t vagy a My Son hindu szentélyeket sem. Esetleg látogass el egy atipikus vietnámi szentélybe, a Cao Dai-ba, Mekong deltáján fekvő Tây Ninh városban.

Vietnámi konyha

Nem véletlen, hogy egy önálló bekezdést szánunk a vietnámi konyha taglalására. Hihetetlenül ízletes és sokrétű. Ezt bizonyítja az is, hogy turisztikai attrakcióknak számít a helyi utcai kaja, sőt, a főzőiskolák is mágnesként vonzzanak mindenkit, aki csak egyszer megkóstolja az igazi tradicionális ételeket.

A földrajz itt döntő szerepet játszik, a vietnámi leves északon kínai ízekkel vegyül, délen pazar, csípős fűszerekkel dobják fel az ételeket, a partvidéken pedig szintén más íz-világba utazhatnak el az érzékek. A fő összetevők egyébként a rizs, a hús, a gyümölcsök. Azt talán fölösleges is megemlítenünk, hogy pho-t, azaz vietnámi levest mindenütt találhatsz. Érdemes engedni a rizsbor csábításának is. Ne felejtsd el, hogy a vietnámi konyha az egyik legegészségesebb a világon.