Mit jelent ez pontosan?
Szeptember 5-től, aki üzleti céllal utazik külföldre, majd hazatér, szabadon beléphet az országba és mentesül a karanténkötelezettség alól is. Ugyanez igaz a Magyarországra üzleti céllal érkező külföldi állampolgárokra.
Mi minősül üzleti célú utazásnak?
A hivatali, üzleti célú utazás valamint a gazdasági tevékenység meghatározása a személyi jövedelemadóról és az általános forgalmi adóról szóló törvényekben szerepel. Az utazás üzleti vagy gazdasági jellegének értékelésekor érdemes aszerint mérlegelni, hogy az utazás a gazdasági vállalkozás vagy egyéb jogalany vállalkozási tevékenységéhez, haszon- vagy jövedelemszerzése érdekében történik-e, illetve azzal összefüggésben áll-e.
Igazolásra van szükség a mentességhez
Azt, hogy az utazás gazdasági, üzleti célú, hivatalosan igazolni kell. Tehát a mentesség nem automatikus. Meghatározott feltételek teljesüléséhez kötött, így fontos, hogy az utazók figyelmet fordítsanak e feltételek maradéktalan teljesítésére.
Az utazás üzleti jellege esetén az igazolás kiállításának részletei nincsenek pontosan leszabályozva, ám erre vonatkozó javaslatok elérhetők. A munkavégzés, és egyéb üzleti, gazdasági célú utazás (például tárgyalás, kiállításon való részvétel, nyersanyag beszerzése stb.) érdekében utazóknak célszerű már az indulást megelőzően munkáltatóiktól, valamint attól a gazdasági társaságtól, amelynek érdekében az utazás történik teljes bizonyító erejű (cégszerűen aláírt) magánokirati formájú igazolást kérni. Annak érdekében, hogy a dokumentum alkalmas legyen arra, hogy az utazás üzleti, illetve gazdasági célját igazolja, meg kell jelölni a beutazás konkrét indokát is.
A hivatalosan közzétett igazolásmintát itt töltheti le: https://mtu.gov.hu/documents/prod/Igazolas-uzleti-vagy-gazdasagi-celu-beutazashoz_minta-09.08.docx
Amennyiben az indok igazolásának hitelességével kapcsolatban a belépéskor kétség merül fel, úgy az általános szabályok szerint kell eljárni, azaz a belépési korlátozások alóli mentesülés ez esetben nem érvényesülhet.