Mennyit drágult egy éjszaka a top belföldi úti célokon?

  • szállás
  • 2022.07.26
    13:02
  • szallas.hu
Bár tavalyhoz képest jellemzően átlagosan max. 15,4 százalékkal növekedtek a vendégéjszaka árak egy fő részére a legnépszerűbb településeken, 2019-hez viszonyítva ez akár 36 százalékos drágulás is lehet – derült ki a Szallas.hu friss összeállításából. A legkeresettebb úti célok közül Hévízen és Balatonfüreden kell a legtöbbet fizetni átlagosan egy éjszakáért. A legkedveltebb desztinációk között Hajdúszoboszlón a legkisebb az áremelkedés tavalyhoz képest, Egerben pedig átlagosan fél százalékkal csökkent egy éjszaka ára egy főnek.

A Szallas.hu-n leadott foglalások alapján rangsorolt top hazai úti célok élén Siófok, Hajdúszoboszló, Eger, Balatonfüred és Budapest sorakoznak. Őket követi Gyula, Hévíz, Szeged, Zalakaros és Pécs. Közülük Zalakaroson (+36,35%), Gyulán (+34,61%), Budapesten (+34,26%) és Hévízen (+33,7%) a legnagyobb az árkülönbség az idén egy főre eső éjszakánkénti díj és a 2019-es szint között. Bár Hévíz után Balatonfüreden a legdrágább egy éjszaka egy főnek, 14 444 Ft, ez 2019-hez képest 6,8 százalékos emelés, ami rekord alacsonynak számít a mezőnyhöz képest. Mellette Hajdúszoboszló drágult csupán 13,8 százalékkal 2019-hez viszonyítva, a többieknél 22-35 százalékos a változás a pandémia előtti nyárhoz képest.

Árnyalja az összképet, ha a pandémia előtti időszak mellett a tavalyi nyárhoz is hasonlítjuk az egységárakat. Az idei nyár top tíz belföldi úti céljai közül, a szállástípusokat összevonva, Egerben például fél százalékkal csökkent az egy főre jutó éjszakánkénti átlagár tavalyhoz képest. Hajdúszoboszlón 1 százalékos a növekedés, Balatonfüreden 2,2 százalékos, Siófokon 3,9 százalékos. „Pécsett már átlagosan 8,6 százalékos emelkedést látunk, Szegeden 10,7 százalékkal, Budapesten 13,1 százalékkal kerül többe idén egy éjszaka egy fő számára – mondta Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője. – A legnagyobb emelkedés Gyula (+15,2%), Zalakaros (+15,11%) és Hévíz (14,2%) esetén tapasztalható.”

A Szallas.hu adatai szerint országosan 2018 óta az évenkénti áremelés átlaga 10,5 százalék volt. Így az idei átlagos növekedés a számok alapján közel trendszerű. Ugyanakkor a sajtószóvivő hozzátette, hogy akik a pandémia előtt évben voltak utoljára nyaralni, az idei vakáció árain megdöbbenhetnek.

„A legkeresettebb települések között szinte azonos a trend a foglalások szállástípusok közötti eloszlását tekintve – mondta Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője. – Valamennyiüknél a non-hotel kategória közel dupla annyi vagy annál is több foglalást szerzett eddig, mint a hotelek.” A sajtószóvivő azt is hozzátette, hogy Hévízen és a fővárosban kiélezettebb a verseny, közel azonos a foglalások eloszlása a hotelek és a többi szálláskategória között.

Bár a foglalási szint magas, a kereslet tetőzni és lassulni látszik, hasonlóan a pandémia előtti évek szezonalitásához. A Szallas.hu várakozása szerint árnyalhatja a belföldi turizmus nyári eredményeit a rövidülő tartózkodási idő és a non-hotelizáció is.

Nagyobb mértékű a drágulás a tópartokon, mint az országos toplista szereplői esetén?

Minden harmadik foglalás a Balaton térségébe szól a Szallas.hu statisztikái szerint, de nincs még teltház a magyar tengeren. Messze a legnépszerűbb a főváros közelségét élvező Siófok, a régióban második helyen lévő Balatonfürednél több, mint kétszer annyi foglalást zsebelt be eddig. A harmadik helyezett Hévíz, őt követik Keszthely és Balatonlelle. A top balatoni desztinációk közül Hévízen (14 449 Ft) és Balatonfüreden (14 444 Ft) kerül a legtöbbe egy éjszaka egy főnek, Balatonboglár (7 822 Ft) és Fonyód (9 032) pedig a legolcsóbbak a szállások átlagos egységárát illetően. A Balaton térségében az átlagos éjszakánkénti ár egy fő részére idén 10 799 Ft. Ez 3,5 százalékos növekedés tavalyhoz képest, 2019-hez viszonyítva pedig 29,3 százalékos drágulást jelent.

A Tisza-tó térsége a Szallas.hu nyári foglalásainak 2,5 százalékát teszik ki. Itt Tiszafüred, Poroszló, Abádszalók, Kisköre és Sarud szállásai a legkelendőbbek. A térségben egyébként Kisköre (9 310 Ft) és Tiszafüred (9 131 Ft) vendégéjszaka árai a legmagasabbak egy fő részére, de ez még mindig jóval, kb. 17 százalékkal, az országos átlag (11 ezer Ft ) alatt van. A Tisza-tónál tavalyhoz képest átlagosan 5,6 százalékkal kell többet fizetni egy főnek egy éjszakáért, 2019-hez viszonyítva viszont 55,1 százalékos a drágulás.

A Fertő tó környékén Sopron messze a legnépszerűbb, országos viszonylatban pedig a 20. legkedveltebb úti cél a nyáron a Szallas.hu kimutatása alapján. A térségbe leadott foglalások a Szallas.hu nyári foglalásainak másfél százalékát jelentik. Itt Sopron (10 698 Ft) és Hegykő (10 133 Ft) átlagos vendégéjszaka árai a legmagasabbak egy fő részére a legkeresettebb települések közül. Sarródon viszont 5 670 Ft az átlagos fejenkénti és éjszakánkénti ár. A Fertő tónál 8,21 százalékkal fizet többet egy vendég egy éjszakáért tavalyhoz viszonyítva, 2019-hez képest pedig 32,6 százalékos az áremelkedés.

A Szallas.hu nyári foglalásainak 1,2 százaléka a Velencei-tó környékére szól. Velence és Gárdony szálláshelyei a legkeresettebbek és itt a legmagasabb az éjszakánkénti ár egy fő részére. Velencén 13 448 Ft-ba, Gárdonyban 11 131 Ft-ba kerül, így mindkettő az országos átlag (11 ezer forint) felett helyezkedik el. Bár a térségben tavalyhoz képest 3,29 százalékkal kevesebbet fizet egy vendég egy éjszakáért, 2019-hez viszonyítva ez így is 19 százalékos emelkedést jelent.

További népszerű települések a foglalási statisztika szerint 2022 nyarán, országosan:

11. Nyíregyháza
12. Keszthely
13. Balatonlelle
14. Sárvár
15. Debrecen
16. Zamárdi
17. Miskolctapolca
18. Balatonboglár
19. Harkány
20. Sopron

Legfrissebb