Itt az ideje, hogy felfedezd azokat a különleges és kevéssé ismert helyeket is a Balatonnál, amik a nagy útikalauzokból általában kimaradnak! Számtalan ilyen látványosság van a tó körül – ezek közül mutatunk be most ötöt. Ha van SZÉP kártyád, akkor mielőbb kerekedj fel, mert a kártyáról már csak május végéig lehet elkölteni a 2015 során feltöltött összeget!
Csodabogyós-barlang - Balatonederics
Hazánk hetedik, a Dunántúl harmadik leghosszabb barlangja Balatonederics közelében található. Még nem is hallottál róla? Nem meglepő, hiszen ez nem egy olyan régi, híres barlang, mint az aggteleki Baradla-, vagy a budai Pál-völgyi barlang. Mindössze 25 évvel ezelőtt fedezték fel, de a Csodabogyós-barlang a maga három kilométeres hosszúságával és dunántúli viszonylatban páratlan cseppkőgazdagságával azonnal hazánk egyik legfontosabb föld alatti természeti kincsévé vált. A barlangban kezdőknek ajánlott séták és vadregényesebb kalandtúrák is tehetők: ez utóbbinál fejlámpával felszerelkezve, néha négykézláb és hason csúszva járják be a turisták a föld mélyének üregeit tapasztalt vezetők kalauzolása mellett. Egy jó tanács: vigyél magaddal gumicsizmát és olyan ruhát, amit nem sajnálsz!
Csigaparlament - Keszthely
Keszthelynek számos gyönyörű látványossága van, de ezek közül az egyik még a Guiness-rekordok könyvébe is bekerült. Vajon melyik lehet ez? Segítünk: egy gyönyörű épületről van szó. Csakhogy ezt az épületet nem valamelyik parkban vagy az utcán láthatod, és hogy még különösebb legyen a dolog, azt is eláruljuk, hogy ebbe az épületbe nem költözött bele soha senki, mégis több millió lakója volt valaha. Ez hogy lehet? Hát úgy, hogy az épület tégla helyett csigaházakból készült. A keszthelyi Csigaparlamentet ugyanis összesen 4,5 millió pannon-tengeri csiga házából rakták össze nagy türelemmel 14 év (!) alatt, és nem egy normális házról van szó, amibe tényleg be lehetne költözni, hanem egy 8 méter hosszú makettől, amely a Magyar Parlamentet ábrázolja. Mérete és szokatlan anyaga miatt ez nem csak hazánk, de az egész világ egyik legkülönlegesebb makettje!
Iskolamúzeum - Tapolca
Szünidőben egyetlen diák sem szeretne iskolába menni, de ezt a sulit még ők is aggályok nélkül látogathatják meg a vakáció alatt, mert itt garantáltan nem lesz feletetés vagy dolgozatírás – viszont megnézhetik, hogy a dédszüleik milyen körülmények között is tanulták a betűvetést. A tapolcai Iskolamúzeumban téged is elfog majd a nosztalgia, és szívesen beülnél a meglepően piciny padokba, különösen ha tudod, hogy valaha Batsányi János, a felvilágosodás korának leghíresebb költőjét is itt kezdték el „okosítani”. A múzeum épülete ugyanis már az 1700 évek óta iskolaként szolgál, és így nem csak egyetlen „mintatantermet”, hanem egy komplett iskolát tud korhűen bemutatni.
Csillagvár - Balatonszentgyörgy
Az ország legkülönlegesebb „vára” tulajdonképpen egy erődítménynek is beillő vadászkastély, amit egykor a Festetics grófok építtettek és használtak. Különlegessége, hogy az alaprajza csillag alakú, és belül nem csak szobák hanem egy 30 méter mély kút is található! A felső szinten különböző egyenruhákba öltöztetett babák sorakoznak, egyebek közt a magyar huszárság történetét mutatva be: mintegy 150 huszárfigurán tanulmányozhatjuk a régi egyenruhákat. A kazamataszer pincében baba- és plüssállat-kiállítás várja a látogatókat. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kellemes és izgalmas kikapcsolódást ígér ez a látványosság!
Kripta Villa - Fonyód
Mint a neve is mutatja, ez a villa nem az élőknek készült. A piciny épületet soha el nem múló szerelme jeléül építtette Abrudbányai-Rédinger Ödön, akinek ifjú menyasszonya nem sokkal a kitűzött menyegző előtt egy betegségben meghalt. Az erdélyi származású gyógyszerész ugyan később megnősült és gyermekei is lettek, de első és igazi szerelme emlékét soha nem feledte, és amikor 1941-ben Fonyódon járt, a hely szépsége és meghittsége láttán úgy érzete, itt kell Magdusnak végső nyughelyet adnia. Bár az épület valóban sírhelynek készült – ahova nem csak egykori menyasszonyát akarta temetni Ödön, de az alagsorban magának és családjának is kialakított egy kriptát – ám végül a sors itt is közbeavatkozott, és a megtört szívű vőlegény tervei nem valósulhattak meg. A kicsiny villa egyszerre borzongató és megható, és benne járva önkéntelenül is megérinti az embert a halhatatlan szerelem – talán ezért is alakult ki a legenda, hogy ha egy ifjú pár az épület fő helyiségében kialakított, nászágyat formázó szarkofág felett fogja meg egymás kezét, akkor szerelmük életük végéig tart majd.