Marokkó ősi világa valódi mélységében a királyi városokba tett körutazás során tárul fel az utazó előtt. A filmek világából ismert, különleges atmoszférájú Casablancában érdemes megtekinteni az Anfa villanegyedet az Atlanti-óceán partján és a II. Hassan-mecsetet, amely a világ harmadik legnagyobb mecsete. Azután ott van Rabat, ez a virágzó és rendezett város, amelynek látnivalói közül kihagyhatatlan az Oudayas-i Kasbah, a Hassan-torony, háttérben a hihetetlenül kék óceánnal, továbbá az V. Mohamed mauzóleum, a királyi palota és az azt körülvevő tér, a Mechouar.
De megismerhetjük Marokkó új arcát is az elbűvölő, római alapítású Volubilisbe látogatva. Miközben a római építészet remekeiben és az egykori villák szép fényű mozaikjaiban gyönyörködünk, a távolban láthatjuk a pihenő tevéhez hasonlító, festői elhelyezkedésű szent várost, Moulay Idrisst, melyet az iszlám atyja, I. Idriss alapított. A tiszteletére felépített mauzóleumhoz évente több tízezer hívő zarándokol el.
„A marokkói Versailles”
Meknesben a „marokkói Versailles” vár ránk. A várost Moulay Ismail, XIV. Lajos kortársa alapította a 17. század végén. Meknest negyven kilométer hosszú, háromszoros városfal öleli körül, amelynek egyik oldalán a Medina, vagyis az óváros és a Bab El Mansour, Marokkó legszebb kapuja, a másik oldalán pedig a modern városrész található.
Fes a legősibb királyi város, Marokkó vallási és kulturális központja. A 9–14. században épült Medina, a benne található Bou Inania Medersa (Korán-iskola), emellett a világhírű Karaouine mecset környékének, a Nejjarine szökőkútnak, II. Idrissnek, a város alapítója mauzóleumának, valamint a bőrcserzők, ötvös- és szőnyegszövők negyedének megtekintése kihagyhatatlan.
A Fesből Marrakeshbe vezető út kies, vörös vidéken visz keresztül, amely gyönyörű látványnak bizonyul az ég tiszta kékjével és a pálmaligetek örökzöldjével karöltve. A „Dél gyöngyének” nevezett Marrakesht, a vörös várost a 11. században alapították az Almoravidák. A dinasztia csodálatos palotákat és kerteket hagyott hátra, és itt ismerkedhetünk meg a szukok varázslatos keleti világával is. A híres Jemma El Fna téren a mesemondók, kígyóbűvölők, tűznyelők, akrobaták és utcai pecsenyesütők forgatagának és a tér Ezeregyéjszaka meséibe illő nyüzsgésének felfedezésére nyílik lehetőségünk.
Örök emlék lehet a Chez Ali fantáziaesten való részvétel. A hangulatos, mesebeli környezetbe ágyazott népünnepélyen hatalmas berber sátrak süppedő szőnyegein minden a vendég kényelmét szolgálja. Felnőttet, gyermeket egyaránt elvarázsol az Ezeregyéjszaka meséiből merített helyszín. Pompás fogások követik egymást a kerek asztalokon, miközben Dél-Marokkó hegyvidékeinek zenészei szórakoztatják a közönséget. A táncosok, az udvarias kiszolgálás, a kényelmes párnák és a mindezt körülölelő pálmaliget egy más világba ringat mindenkit. A lakomát különleges, a berber harcmodort bemutató lovas fantáziajáték koronázza meg.
„Az Ourika völgye”
Az egyik legkedveltebb marrakeshi program a közeli Ourika völgyének meglátogatása, a Magas-Atlasz ölelésében. A völgy egész évben különlegesen zöld színben pompázik, mert az Ourika folyó – a vidék folyóival ellentétben – sosem szárad ki. A „zsákutca völgy” egyre szűkülő, kanyargós ösvénye belevész a legmagasabb észak-afrikai hegycsúcs, a Toubkal árnyékába. A 4160 méter magas óriás csúcsa nyáron is hósipkát visel. A Kilimandzsáró kivételével ez az egyetlen ilyen szépséges kontrasztot árasztó tája az afrikai kontinensnek. Pálmafák és hó – egy képeslapban érezzük magunkat. A nyaralás legszebb fotói itt készülnek majd…