Peking központjának számít a Tienanmen tér, más néven a Mennyei Béke tere. Tőle északra pedig a Tiltott Várost, a császárok egykori lakhelyét találjuk, a kínai palotaépítészet leghíresebb példáját. Ma már a Világörökség része a világ egyetlen fennmaradt palotaegyütteseként, amely szinte felfoghatatlanul nagy: összesen 72 hektáron terül el 980 épülete. Egy hét is kevés lenne a bejárására, de legalább egy napot bátran töltsünk el itt. Elvégre tervezői az örökkévalóságnak szánták a rengeteg csarnokot, belső és külső udvart, egyedileg díszített falakat, szentélyeket és a mindezt körülvevő parkokat.
Pekingben egyszerre van jelen a tradíció és a modernitás, sajnos utóbbi kellemetlen alakokban is. Utazás előtt készüljünk fel az egész Kínára jellemző tömegre és szmogra, ne érjenek meglepetésként.
A félreértések elkerülése végett Pekingben nemcsak műemlékek és szmog van, számtalan lehetőséget kínál a hagyományos kikapcsolódásra is. Ha itt járunk, érdemes megtekinteni egy „eredeti" kínai opera előadást, hiszen ez a művészeti forma az egyik legjellegzetesebb kulturális védjegye az országnak. És persze elmaradhatatlan, hogy legalább egyszer pekingi kacsát rendeljünk vacsorára. Ha pedig szórakozóhelyekre vágynánk, akkor a Csaojang körzet felé vegyük az irányt.
És ha Kína, akkor kihagyhatatlan a közeli Nagy Fal felkeresése. Bár az, hogy az űrből is látható szabad szemmel, csupáncsak mítosz, de a védekező céllal felhúzott fal önmagában is lenyűgöző építmény. Bátran járjuk be a turisták számára nyitott részeit, az emlékezetes élmény garantált.
Akárcsak maga az ország, Peking is az európai ember számára felfoghatatlan méretekkel rendelkezik. Egyszeri turistaként csupán egy apró szeletét élvezhetjük az egésznek, de akár egy hónapot is eltölthetünk itt, a város akkor is újra és újra visszacsábít még egy felfedező útra.