Bár itt, a Bakony-Balaton térségben is minden adott ahhoz, hogy a telet élvezve tölthessünk el egy szabad hetet, ha már a nyugalmat keressük, érdemes kicsit eltávolodni a hétköznapi problémákra emlékeztető megszokott környezettől.
Éppen ezért ma kedvenc hazai vidékemet, az Északi-középhegységet ajánlom egy téli lélekmelengető nyaralásra.
ERDEI TÚRÁK
Az Északi-középhegység nyáron is tökéletes kirándulóhely, télen azonban még erre is rátesz egy lapáttal. Mindenki megtalálhatja az elhivatottságának megfelelő nehézségű terepet. Aki könnyed sétára vágyik, érdemes bejárni a Szalajka-völgyet (a kiépített erdei út Szilvásváradról indul), itt februárban szabad- és munkaszüneti napokon rendszeresen közlekedik az erdei kisvasút is.
A Bükk azonban azoknak is tartogat meglepetéseket, akik a kihívásokat keresik; a Miskolc és Lillafüred közötti Szinva-tanösvény például ugyan csak négy kilométeres, a nagy szintkülönbségek miatt azonban megviccelheti a felkészületlenül érkezőket. Aki viszont nekivág, kivételes látványban lehet része: a végtelennek tűnő erdő télen még magával ragadóbb látványt nyújt a magaslatokról, különösen, ha hó borítja a tájat (erre a 8-900 méteres magasságban jóval nagyobb esély van, mint mifelénk).
Már csak azért is érdemes belevetnünk magunkat a havas erdőbe, mert olyan pontosan követhetjük nyomon – szó szerint – az erdei állatok mozgását, amire nyáron kevésbé van lehetőségünk. Az Északi-középhegységben olyan, hazánkban ritkának számító állatok nyomait is felfedezhetjük a hóban, mint a hiúz, a farkas, vagy az északi határhoz közeli területeken a medve.
AZ ORSZÁG TETEJÉN
Aki mozgással vezetné le a stresszt, annak a Kékestetőt ajánlom: az ország legmagasabb pontjaként itt számíthatunk a leginkább arra, hogy természetes hótakaróban csúszhatunk, de biztos ami biztos, a terepet hóágyúkkal is karbantartják. A sípark tíz pályával várja a szórakozni vágyókat, és ha már itt jár, ne hagyja ki a kilátót sem, ahonnan tiszta időben semmihez nem fogható látvány tárul a szemünk elé.
A TERMÁLVÍZ ORSZÁGA
Télen is nyitva tartó termálfürdőkkel Dunát lehetne rekeszteni, úgyhogy most csak két, egymástól minden tekintetben eltérő gyöngyszemet ajánlanék. Az egyik az ország egyik legnépszerűbbje, a Miskolctapolca Barlangfürdő, ami az éves karbantartást követően február elejétől újra fogadja a vendégeket. Szemet gyönyörködtető körülmények között áztathatjuk megfáradt tagjainkat az évszázadok óta használt, természetes barlangban kialakított fürdőhelyen.
A másik ajánlatom pedig azoknak szól, akik tényleg komolyan gondolják a nyugalom keresését: őket a Mezőkövesd és Eger között található kis falucska, Bogács fogja elvarázsolni, ahol a nyári zsúfoltsággal szemben ilyenkor télen csak néhány elvetemülttel kell megosztanunk a 35-37 fokos vizű szabadtéri medencéken. A fürdőhely szombatonként a téli időszakban is szervez éjszakai fürdőzést, amikor 19:30 és 22:30 között a meleg vízből figyelhetjük a csillagokat.
A FÖLD ALATT SOSINCS TÉL
Hazánk egyik leggyönyörűbb természeti kincse az aggteleki cseppkőbarlang, ami állandó 9-10 fokos hőmérsékletével nemcsak nyáron szolgál menedékként a hőség, hanem télen a fagy elől is. A barlangrendszerben többféle vezetett kirándulást is választhatunk a könnyed családi sétától a jó kondíciót és mászókészséget (valamint előzetes bejelentkezést) igénylő 5-6 órás kalandtúráig.
De aki nem szeretne elszakadni a városi környezettől, az is leszállhat a föld alá: Egerben Város a város alatt mottóval nyitották meg az érsekség pincéit a látogatók előtt, akik egy háromnegyed órás vezetett túrán ismerkedhetnek meg a föld alatti labirintussal. Az aggteleki barlanghoz hasonlóan itt is állandó hőmérséklet uralkodik télen-nyáron, azonban valamivel melegebb: a hőmérő higanyszála 12 fokon állapodott meg.
A fent bemutatott programokat egy egész hetes „nyaralássá” összefűzve letehetjük a stresszt, és megadhatjuk a léleknek a törődést, amire szüksége van.