Az első repülés mindig izgalmas és némi idegeskedéssel vegyített. Amellett, hogy először leszel több kilométerre a biztonságos talajszinttől, gyakran még a különféle reptéri szabályok, check-in, időpont és persze csomagolás is aggodalomra ad okot. Bár a szabályok légitársaságonként eltérőek lehetnek, mi most összegyűjtöttünk pár ökölszabályt, hogy amikor először készülsz a fellegek felé, ne kelljen mással törődnöd. Bevezetés a repülésbe, kezdő kurzus.
Érkezés
Az általános útmutatás szerint ajánlott a reptérre 2 órával a járat indulása előtt megjelenni és nagyjából érdemes is ezt az időintervallumot tartani, mert sosem tudhatod, mekkora sorral kell számolnod a biztonsági ellenőrzés során. És bár a reptereken általánosan törekednek arra, hogy ez minél gördülékenyebben menjen, azért jobb érzés, ha a gép indulása előtt háromnegyed órával nem a sorban kell idegeskedned...
Kézipoggyász, feladott poggyász
Éppen ezek a legváltozékonyabb összetevők, éppen ezért itt elsőként azt javasoljuk, pakolás előtt mindenképp tüzetesen olvasd át a szabályzatot. Általánosan érvényes, hogyha feladott poggyásszal utazol, azt még a biztonsági check-in előtt fel kell adnod a kijelzőn jelölt kapunál, de ezen túl légitársaságonként eltérően egy vagy két kézipoggyászt a repülőre is felvihetsz magaddal. Segítségként erre az oldalra kattintva könnyedén megtalálhatod, hogy mekkora és mennyi csomagot vihetsz magaddal egyes járatokra. Ezeket a mérethatárokat pedig érdemes betartanod, nem kevés pénzed bánhatja, ha felszálláskor derül ki, hogy túlsúlyos a bőröndöd, vagy egyáltalán nem fér bele a szabványba...
Biztonsági check in
A biztonsági check-in-re már csak a beszállókártyáddal mehetsz be. Ilyenkor a cuccaidat kis műanyag tálcákra kell rápakolnod, ezt világítják át, neked pedig át kell sétálnod a biztonsági kapun, hogy lássák, nincs-e nálad valami veszélyes vagy tiltott holmi. Ilyenkor le kell venned az övedet (és minden fémet), sáladat, a cipődet és a kabátodat is. A zsebeid legyenek üresek, az ékszereket, kulcsokat, telefont tedd egy tálcán a futószalagra. Ugyanígy, ha laptopot vagy tabletet viszel magaddal, azt is külön ki kell venned a táskádból, ahogy a folyékony holmikat is.
De akkor mi fér a csomagba?
A repülő utasterébe max. 100 ml-s folyadékot vihetsz fel, ezekből pedig maximum 1l-t, azaz 10 kicsi flakont. Ezeket is ajánlott külön, légmentesen zárható zacskóba pakolni. Így nem árt beszerezned a drogériában pici tusfürdőt és sampont, de ebbe a kategóriába tartoznak a dezodorok, az alapozók és a körömlakkok is. A laptopot, külső akkumlátort, készpénzt, mobilt és egyéb értéktárgyakat szintén a kézipoggyászban kell elhelyezned. Reméljük azt nem kell külön hangsúlyozni, hogy szúró-vágó eszközt (beleértve a kisollót és a svájci bicskát is) vagy éppen gázsprayt tilos felvinni a gépre.
Az ellenőrzéseken túl
Ha végre túl vagy az ellenőrzéseken, a digitális táblákon nézheted meg, melyik kaputól indul majd a géped és azt is, hogy mennyi időd van a gép indulásáig. A várakozást elütheted evéssel vagy vásárlással is – a Duty Free shopból egy szatyornyi holmit felvihetsz magaddal a gépre (a fizetéskor azonban készülj, hogy el fogják kérni a beszállókártyádat.) A reptéri árak elég borsosak, azonban a repülőn elég száraz a levegő és könnyen megszomjazhatsz, így fapadosoknál, ha nem szeretnél sokat költeni, a biztonsági ellenőrzésen hozz át egy üres fél literes palackot, amit a mosdóban megtölthetsz csapvízzel és a gépre is magaddal vihetsz.
Ha pedig végre kiírták, hogy melyik kaputól indul a géped, nincs más dolgod mint időben megjelenni ott, egybe rendezni a kézipoggyászodat és előkészíteni a személyidet és a beszállókártyádat. Utóbbit elég, ha csak a repülőn teszed el, felszálláskor még úgyis ellenőrizni fogják.
Az utazás
Végre fent vagy a gépen, öv becsatolva és perceken belül életedben először repülni fogsz! Ne izgulj, szuper élmény lesz, viszont, hogy minden problémamentesen menjen még itt van egy-két tipp: a megváltozott légnyomás miatt előfordulhat, hogy fel-és leszálláskor picit be fog dugulni a füled, ezt rágózással ki tudod védeni – amiatt pedig, hogy a gyomrod is zokszó nélkül vegye az akadályokat, utazás előtt ne egyél nehéz ételeket és kerüld az alkoholt és a szénsavas italokat.
Most viszont ennyit a jó tanácsokról, hamarosan a légiutaskísérők biztonsági bemutatója következik, majd végre elindul alattad a gép, ami a kifutópályára rákanyarodva előbb felgyorsul, mint a Forma1-es autók, majd egyszer csak elhagyjátok a talajt, a gyomrod kellemesen csiklandoz – mintha csak hintáznál – és hamarosan megjelennek alattad Budapest aprócska házai, a Duna, a Margitsziget majd szép időben a bolyhas kis fellegek. Jó utat