Az alábbi listában ennek a két szempontnak a figyelembevételével soroljuk fel a világ legnagyobb állatkertjeit.
8. Columbus Állatkert és Akvárium
A Columbus Állatkert és Akvárium egy nonprofit állatkert Columbus-tól északra, Ohio-ban. A Columbus Állatkert 5000 állat otthona, melyek 700 fajba tartoznak és a világ összes földrajzi régiójából származnak. 2004-ben 10 évig tartó munkálatokban kezdtek az állatkert 37 hektáros területének bővítésével. A 48 hektárra történő bővítés során afrikai szavanna és sarkvidéki környezet kialakítását is tervezik.
7. Moszkvai Állatkert
A Moszkvai Állatkert, mely 1864 óta várja a látogatókat, egyike Európa legrégebbi állatkertjeinek. Ma a Moszkvai Állatkertben több mint 6000 állat él, melyek 927 faj egyedei és 21,5 hektáros terület áll a rendelkezésükre, aminek köszönhetően ez Oroszország legnagyobb állatkertje.
6. San Diego Állatkert
A San Diego Állatkert egyike a világ leghíresebb állatkertjeinek a több mint 800 fajhoz tartozó 4000 állattal. Parkosított, 40 hektáros területét San Diego városától bérlik. Dél-Kalifornia napos, tengerparti klímája nagyon kedvez az állatoknak, ezért a San Diego Állatkert szinte egésze szabadon álló. A San Diego Állatkert kiemelkedően nagy hangsúlyt fektet az állatfajok megőrzésére és védelmére, számos fogságban tartott fajt igyekeznek szabadon engedni a saját természetes élőhelyükön.
5. Toronto Állatkert
Toronto mellett 287 hektáron fekszik Kanada legnagyobb állatkertje, a Toronto Állatkert. Az állatkertben jelenleg 491 faj több mint 16.000 egyede található meg. Az állatokat hét földrajzi régió szerint különítik el: Indo-Maláj, Afrika, Amerika, Tundra, Ausztrália, Eurázsia és Kanada.
4. Bronx Állatkert
Az 1889-ben megnyílt Bronx Állatkert New Yorkban az Egyesült Államok legnagyobb városi állatkertje, ahol 107 hektáron alakították ki a természetes élőhelyeket. Az állatkertben 650 faj több mint 4000 egyede él, melyeknek nagy része veszélyeztetett. A Bronx Állatkert kiállításai, mint a Világ Madarai vagy a Világ Rovarjai, rendszertanilag vannak összeállítva, míg az Afrikai Síkság vagy a Vad Ázsia földrajzilag vannak rendszerezve.
3. Pekingi Állatkert
A kései Qing-dinasztia idején, 1906-ban alapított Pekingi Állatkert büszkélkedhet Kínában az egyik legnagyobb állatállománnyal. Az állatkertben 14.500 állat él, köztük 450 szárazföldi és 500 tengeri fajok közé tartozik. Az állatkert területe 89 hektár. A Pekingi Állatkert leginkább a ritka állatairól ismert, mint az óriáspanda, mely a legnépszerűbb látnivaló.
2. Berlini Állatkert
Az 1844-ben megnyílt Berlini Állatkert (Zoologischer Garten Berlin) a legrégebbi és leghíresebb állatkert Németországban. 34 hektáros területe a Berlini Tiergartenben található. Több mint 1500 faj 17.000 egyede látható az állatkertben, ezzel világviszonylatban is a fajok legszélesebb gyűjteményével büszkélkedhet. Az állatkert híres lakója Bao Bao, az óriáspanda és Knut, a jegesmedve (Knut 2011 márciusában váratlanul elpusztult).
1. Henry Doorly Állatkert
Nebraska elsőszámú belépődíjas nevezetessége a Henry Doorly Állatkert Omahaban, ahol 962 faj mintegy 17.000 egyede él. Területe 53 hektárt tesz ki. Bár a fajok és a terület nagyságát tekintve is léteznek nagyobb állatkertek, ám ha ezt a két szempontot összeadjuk, egy sem ér fel a Henry Doorly Állatkerttel. Ezért nevezzük ezt a világ legnagyobb állatkertjének. Szintén itt található Észak-Amerika legnagyobb macska komplexuma, a világ legnagyobb fedett mocsara, a világ legnagyobb beltéri sivataga, akárcsak a legnagyobb geodéziai állomás.