GYÓGYSZERKÉNT IS HAT: MŰVÉSZET EGY TÖRTÉNELMI VÁROSBAN
A svájci Bázel titkos tippünk, hiszen közvetlen járat van ide, és egyáltalán nem mondható a tömegturizmus célpontjának. A Rajna-parti város ma a gyógyszerészet fellegvára, de ez cseppet sem zavarja a művészetek és építészet rajongóit, akik például a híres ART Basel fesztiválra érkeznek. Ha nem az idén június 14. és 17. között megrendezett eseményre érkezne a városba, akkor is számtalan művészeti galéria, múzeum és pompás épület várja, hogy felfedezzék. Ha mégis a fesztiválkor menne, úgy számoljon, hogy ilyenkor négyezer művész alkotásai vannak a városban.
A francia-svájci-német hármashatáron fekvő városban a tökéletes nap úgy néz ki, hogy „Nagybázel" (Grossbasel) szellős és macskaköves óvárosában (Altstadt) sétálgat (valószínűleg órákig nem tudja majd abbagyni), majd átkel egy hídon (Mittlere Brücke) „Kisbázelbe" (Kleinbasel) a folyó északi partjára, ahol láthatja a város hétköznapjait, és leülhet enni a számtalan étterem egyikének teraszára.
A sétát a Marktplatz-on érdemes indítani, melynek élete 1260-ban gabonapiacként indult, majd 1471-ben teljes értékű piaccá avanzsált: itt van Európa ma is működő, második legrégebbi piaca. A Városházát nem fogja szem elől téveszteni: több mint ötszáz éve ez a reneszánsz palota ad otthont a város, illetve a kanton vezetőségének. Svájc legismertebb neogótikus épülete az Erzsébettemplom (Elisabethkirche), mely ugyan csak a 19. században épült, de olyan jól sikerült, hogy évente ötvenezer látogató keresi fel.
A Rajnapart felé továbbsétálva megér egy megállót a Tinguely-szökőkút is, melynek sekély vizében kilenc kovácsoltvas figura mozog – valaha itt színpad állt; a valódi művészek helyett most ezek a figurák adnak műsort. Ha elérte a folyót, a túlpartra átsétálva nyüzsgő életet talál: rengeteg hangulatos étterem és kis üzlet kelleti magát. A part mentén sokan ülnek egy sörrel a kezükben, és nézik az utcai művészek előadását.
Fedezze fel Bázelt a tömegközlekedés erejével!
Bázel nem olcsó város, de képzelje: minden szálloda lakója ingyenes bérletet kap a város közlekedési eszközeire. Úgyhogy ha a dimbes-dombos városban elfáradt a lába, érdemes villamosra pattanni: a 15/16-os járat klasszul bemutatja a várost. A Rajna is adja magát: természetesen vannak sétahajók, melyekre a szállodában kapott BaselCard segítségével féláron ülhet fel (a kedvezmény nem vonatkozik a hajón kapható ételre és italra).
Érdemes egy kirándulás erejéig kimozdulni a városból, különösen, ha gyengéje a kortárs dizájn: a Vitra Campus Bázeltől csupán nyolc kilométerre, Németországban található. Weil am Rhein-ba Bázelből a 8-as villamossal, Barfüsserplatz vagy Claraplatz megállókból juthat el könnyedén. Itt megnézheti a szédítő Vitra Dizájnmúzeumot és sok más építészeti és dizájnérdekességet, többek között Carsten Höller 30 méter magas, dugóhúzóra emlékeztető csúszdatornyát. A nyitva tartásról és árakról több információt itt talál.
TÚRÁZÁS KÁPRÁZATOS KILÁTÁSSAL
Ha valahová nyáron érdemes menni, az Norvégia, azon belül is a normális esetben „esős városnak" titulált Bergen. Itt nem csupán a művészeteknek és történelemnek áldozhat, aktív kikapcsolódásra is bőven nyílik lehetőség. Ami még izgalmasabbá teszi az egészet: júliusban a nap hajnal 4 körül kel, és este 11 körül nyugszik.
A fjordok sűrűjében fekvő város a középkor óta fontos kikötő volt, a Hanza-városszövetség tagja, és egy időben Norvégia fővárosa is. Ez tükröződik a Bryggen városrész szépen fennmaradt faházain, melyek ma az UNESCO-világörökség részét képezik, és érdemes egy vezetett túra keretében felkeresni őket, hogy minél több történelmi érdekességet is megtudhasson. A hegytető felé kúszó utcákon színes házak sorakoznak, az öbölben a kompok váltják egymást, és ha mégis jönne az eső, nagyszerű múzeumok közül válogathat az utazó. Mivel a városban sok diák él, az éjszakai életre sem lehet panasz.
Ha csak egy múzeumot néz meg, az legyen a KODE: a négy épületből álló komplexum Skandinávia legnagyobb művészeti és dizájngyűjteményének ad helyet. A KODE1-ben többek között az ország ezüstkollekcióját, a KODE2-ben időszakos kiállításokat nézhetünk meg, a KODE3 Edvard Munch munkásságát mutatja be, míg a KODE4 fókuszában a kortárs művészetek állnak. A négy épület a Lille Lungegård tó partján áll. Ha a történelem érdekli, a Hanza múzeumot ne hagyja ki, ha pedig Bergent hop-on/hop-off busszal is felfedezheti: a 24 órás bérlet ára 42 euró.
Pattanjon kompra (ami csak 11 és 15 óra között jár) a Buena Quay-en, és menjen át az Ole Bull múzeumba. A szóban forgó név Norvégia első zenész szupersztárja, és ezt a mesébe illő palotát ő építette nyári rezidenciaként, 1873-ban. A ház körül 13 kilométernyi sétaösvény várja a látogatót, felfrissülni egy kis kávézóban lehet.
Kihagyhatatlan élmény felmenni a Fløibanen siklóval a város fölötti csúcsra (Fløyen – 320 méter), ahonnét kiindulva pompás kilátás mellett túrázhat. Ehhez a Torgeten, a halpiacon található bergeni turistainformációs központban kérjen egy angol nyelvű, ingyenes térképet a túraútvonalakról (Walking Map of Mount Fløyen), és kövesse a jól kitáblázott útvonalak egyikét. A halpiac önmagában is megér egy misét: 1200 óta létezik a városban, és bár eredetileg a Bryggen városrészben volt, 1556 óta a jelenlegi helyén áll és azóta járnak ide a helyi háziasszonyok a friss fogásért. Talán nem árulunk el meglepetést, hogy a piacon működő éttermek bármelyikében isteni tengeri ételeket kóstolhat. A nyitva tartásról bővebben itt olvashat.
Ha augusztusban jár erre, 2. és 4. között kerül sor a Fjordsteam fesztiválra, amikor történelmi hajók szelik Bergen öbleit. A program 2-án este hatkor parádéval indul.
STRANDOLÁS A HOMOKDŰNÉK KÖZÖTT
Maradjunk északon, mert itt biztosan nem fogunk megsülni. Svédország harmadik legnagyobb városában a régi és az új ad randevút egymásnak: Malmö nyugis, fiatalos hely. Talán nincsenek olyan elegáns épületek, mint Stockholmban, viszont a városközponttól csupán húsz perc sétára szuper strandok vannak, és itt található Skandinávia legmagasabb épülete is.
kozmopolita Malmö megmutatja, milyen kell legyen egy igazán családbarát város. Százötven kisebbségnek ad otthont, és olyan piacokat láthat itt, mint a Közel-Keleten, de az olasz kávékultúra is magas szinten van itt. Ne hagyja ki büszke várát, mely az 1530-as években épült (egy még korábbi vár helyén) – még a dán királyság részeként. A helyreállításoknak köszönhetően még ma is ennek a kornak a hangulatát élvezhetik itt a látogatók.
Malmö nem véletlenül büszke parkjaira, melyek gondosan ápolt gyepjére bárki leheveredhet, máskülönben a mindenütt jelenlévő tavacskák, bicikliutak és – ha kisebbekkel vagyunk – a profi játszóterek biztosítanak kikapcsolódást. A két legszebb a Kungsparken (Király parkja), illetve a Slottsparken (Kastélypark). A város két legszebb tere a Stortorget és a Lilla Torget, de úgy általában érdemes az óvárosban (Gamla Staden) sétálni.
Travelo-tipp
Augusztus 10. és 17. között kerül sor a Malmöfestivalen programsorozatra, mely 1985 óta része a város életének. A vad táncolásra lehetőség nyújtó fesztivál büszke arra, hogy fenntartható formában valósul meg a város szívében. Évi közel félmillió látogatójával Skandinávia legnagyobb fesztiválja ez, ahol zene, kortárs művészet, sokszínű kultúra és gasztronómia találkozik – ráadásul a programok szinte mindegyike ingyenes!
Strandolna? Pakoljon törölközőt, béreljen kerékpárt, és irány a Ribersborg park távoli végén található hosszú, homokos föveny. A homokdűnékkel és magas, lengedező fűszálakkal szegélyezett part igazán népszerű a kisgyerekesek körében, ugyanis a víz nagyon lassan mélyül. A népszerűség ellenére sem lesz itt tömeg! A 10-es móló mellett nudista partszakasz is van. A nap vége felé pedig ne feledje, hogy délután 3 és este 6 között van a munkából hazafelé igyekvők happy hour-je a bárokban: ilyenkor igazán felpezsdül az élet a teraszokon.
A már említett rekorder a Turning Torso, azaz „Forgó torzó" olyan felhőkarcoló, mely az alapjaitól indulva 90 fokban elcsavarodik, és így érkezik meg 190 méteres magasságba. A díjnyertes dizájn luxuslakásokat rejt, és a szintén a modern dizájn csodái közé sorolt Öresund-hídra néz.