Mianmar szíve: Mandalaj

  • külföld
  • 2018.06.26
    15:29
  • repjegykiraly.hu
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy király, Mindon, aki 1857-ben a Mandalaj-hegy tetején alapított egy királyi várost Mianmarban (korábban Burmában). Bár a “királyi” jelző a legyőzhetetlenség érzését sugallja, a városnak nem volt zökkenőmentes története. A második világháború idején lebombázták, és az 1990-es években elkezdődődött az agresszív építkezési boom, de ilyen is Mandalaj. Mandalaj nem mondható makulátlannak, de néha könnyebb olyan helybe beleszeretni, ami nem tökéletes és Mandalaj felejthetetlen.

Angol leszel a Mandalaj-hegyen

A legendák szerint, Buddha meglátogatta Mianmart, és a Mandalaj-hegyen elmondta a Mandalaj alapításáról szóló próféciát. Pont ezért áll a szobra a hegy tetején. Látogatása kötelező, ha ebben a városban tartózkodsz. A harminc perces séta során (igen, lépcsőkön felfelé, reszkessetek izmok), valószínűleg találkozni fogsz fiatal szerzetesekkel, akik az idelátogató turistákkal angolul ismerkednek. Határozottan vidd magaddal fényképezőgéped, csak vigyázz, nehogy első nap megteljen a memóriakártyád.

Smink egy kicsit másként

Tudod mi a thanaka? Az, amit a fiatal lány arcán láthatsz a képen. Erős, sárgásbarna massza, amit leginkább nők és gyerekek kennek az arcukra, egy kicsit hasonlít az otthon ismert BB krémekre. A helyiek egy kicsit eltérően használják a sminket. Ahelyett, hogy unalmas módon festenék ki magukat, különböző mintákat rajzolnak az arcukra. Alapvetően egy 2000 éves múlttal rendelkező művészeti formáról van szó.

Azt gondolod, hogy soha nem fogod ezt a masszát az arcodon visszalátni? Nos, ha épp nem lesz nálad napozókrém, akkor valószínűleg szükséged lesz rá, mivel védőfunkciója is van – véd az erős napsugaraktól és a leégéstől.

Mikor volt részed igazi csendben?

Shwe In Bin Kyaung vagy Shweinbin kolostor nemcsak turisztikai vonzerő, hanem egy menedék, ha már eleged lenne a csillogó aranyból. Ez a kolostor nem csilli-villi. Teakfából készült, de nem unalmas faház. Az esztétikai élmény mellett (a bélés rudak és a tetőcserepek is érdekes metszetekkel vannak lefedve) itt aztán elbújhatsz a 21. század zajos világa elől.

Cigaretták drágakővel

Miután meglátogattad a teak kolostort, irány a piac. Az árusok drágaköveket tisztítanak vagy teákat és cigarettákat kínálnak (zöld színűeket, de ettől vidám nem leszel, elég erősek). Meditáció után a Shwe In Bin Kyaungban, ez valami más, élénk, mintha egy dokumentumfilmet néznél. Ha a Jade piactéren vásárolnál, előfordulhat, hogy ki kell fizetned a belépőt, de néha erről meg is feledkeznek.

Egy cölöp, két cölöp, sok cölöp

Pont így fogsz számolgatni a világ leghosszabb teak hídján, az U Bein-en sétálgatva. A 19. században fejezték be és ezzel elnyerte a legöregebb teak hídnak járó díjat is. A Taungthaman tó fölé maglasik és bár nem pontosan Mandalajban található, de azért érdemes meglátogatni.

A titokzatos Mahamuni pagoda

A közel négytméteres Buddha szobor a Mahamuni pagodában nemcsak “aha oké, még egy Buddha” kategóriába tartozik. A kimondottan szent hangulatot külsejének köszönheti? Mert koronáját drágakövek alkotják, gyémántok, zafírok, rubinok és smaragdok is. Vagy a hihetetlen törődésnek? Minden reggel néhány szerzetes megfürdeti. Pontosabban reggel négy és fel öt között megmossák az arcát, megszárítják, majd következnek a fogai. Egyébként az egyik legszentebb Buddha szobor, és azt állítják, hogy ez az egyike annak az öt szobornak, amelyek még Buddha élete során készültek.

Palota + hegy + rizsföld

Sajnos a Mandalaj palotát a második világháború során a földdel tették egyenlővé, majd később újra felépítették. Döntsd el te, hogy ez a palota lesz-e Mianmar legszebbje. Ha elfogadsz egy tippet, akkor mászd meg a Yankin-hegyet, a tetejét számos templom borítja és emellett gyönyörű panorámában lehet részed a környező rizsföldekre.

Legfrissebb