Az oroszországi foci vb alatt több olyan tipp is megjelent a külföldi oldalakon, hogy mit és hol érdemes megnézni Oroszországban, melyek a legnépszerűbb vagy éppen a legszebb látványosságok Moszkvában és a többi helyen.
A Telegraph azonban olyan összeállítást közölt, amelyekben a tiltott vagy problémás városokról ír. Azokról a helyekről, amelyhez necces eljutni vagy ahová a lábadat be nem teheted turistaként.
Ez cikk lett a mi listánk gondolatébresztő alapja.
A zárt települések egy részét még a szovjet hatalom alapította a hidegháború idején, és hadászati vagy nukleáris célokra használták a környéket. Egy sor települést annak idején még a térképen sem jelöltek, a gorbacsovi enyhülésig ezek létezéséről sem tudtak az oroszok.
Kalinyingrád
A no-go zónák között szerepelt Kalinyingrád, az egykori Königsberg, a hajdani Kelet-Poroszország területén. Amikor a szovjet csapatok 1945-ben elfoglalták, sajátos exklávé lett. Kelet-Poroszország nagy részét más országokhoz csatolták, Kalinyingrád egyfajta furcsa zárvány, exklávé lett. Eredeti lakossága elmenekült vagy kitelepítették, a helyükre orosz és belorusz lakókat telepítettek, és a Szovjetunió megpróbálta eltüntetni a hajdani polgári világ nyomait. A rendszerváltozások után NATO-tagállamok vették körül, már csak ezért is sajátságos a helyzete, a 2000-es években pedig több lap is megírta, hogy a közbiztonság rossz, jobb, ha nem megy oda senki.
Mostanra szépen helyrepofozták a várost, német adományok segítségével újjáépítették a régi katedrálist, turistalátványosságokat alakítottak ki.
Mezsgorje
Titokzatos hely Baskírföldön, amiről azt állítják az összeesküvés-elméletek elszánt hívei, hogy szupertitkos, paranormális jelenségekkel/katonai kísérletekkel kapcsolatba hozható hely. Mezsgorje (oroszul Межгорье) 1979-es, más források szerint későbbi alapítású település, és állítólag a kilencvenes években, Borisz Jelcin elnöksége idején amerikai műholdak nagyméretű ásatások nyomait észlelték ezen a területen. A kérdésekre csak annyit árultak el az oroszok, hogy az orosz kincseket, élelmiszereket őrző övezet, és egy atomháború esetén a vezetőség részére fenntartott bunker is található a térségben.
VIDEÓ: A titokzatos város légi felvételen
Gorny
Zárt, 12 ezres település, Mongólia közelében, a közelben hadászati célú területtel.
Viljucsinszk
1968-ban, Szovjetszkij néven, három korábbi települést egyesítve alapították, ez volt egykor a szovjet haditengerészet bázisa. Petropavlovszk-Kamcsatszkij-50-nek hívták 1994-ig, majd a közeli Viljucsik vulkánról nevezték el. Ma atomtengeralattjárókat építenek a településen.
Ilyen az élet a városban:
Norilszk
A világ egyik legészakibb nagyvárosa, és a világ 10 legszennyezettebb városa közt tartják számon. A környék gazdag ásványianyag-lelőhely.
"A Blacksmith Institute 2007-es felmérése szerint, míg a porból és a finom szemcséjű radioaktív izotópokból (pirany, cézium) álló szmog az év 365 napjából 42 alkalommal telepedik rá a városra, addig a savas esők és gázfelhők évente 20-28 alkalommal "locsolják" meg a települést és lakóit. Míg az intézet becslése szerint Norilszk gyárai évente 500 tonna rezet, ólmot nikkelt, arzént, szelént és cinket juttatnak a levegőbe, addig az angol Wikipedia szerint évi 4 millió tonnát. A Blacksmith Institute becslése szerint csak ez a város a felelős a világ kén-dioxid kibocsájtásának 1 százalékáért is, ami évente több mint két millió tonnára tehető! Mivel a súlyos környezeti szennyezésnek köszönhetően a légúti betegségek miatti halálozás 15,8%-kal, a rák kialakulása 37%-kal, a vetélések és a csecsemőkori morbiditás kialakulása 21,6%-kal magasabb, mint Oroszország más vidékein" - írja a városról a Falanszter blog.
Vlasziha
26 ezeres település, a Moszkva környéki erdőkben építették fel, és Ogyincovó–10 volt az azonosítója. Külföldiek ide nem léphetnek be. Csakhogy katonai célú város, egy esetleges támadás esetén innen adják ki a parancsot az interkontinentális rakéták kilövésére.
Ozjorszk
A majaki terület része, ma a Roszatomhoz tartozik, Cseljabinszk-40 és Cseljabinszk-65 névvel jelölték. A majaki vegyiüzem működése alatt több olyan baleset is történt - például az 1957-es robbanás -, ami miatt hatalmas mennyiségű radioaktív szennyeződés került ki a környékre, és a lakosságot persze erről senki nem tájékoztatta.
Szárov
Arzamasz–16-ként tartották nyilván, és a szovjet atombomba szülővárosaként emlegetik. A kilencvenes évek elején az amerikai atombomba-város, az új-mexikói Los Alamos lett Szárov testvérvárosa...